Časté dotazy

poradna

Časté dotazy

Průměrná doba léčby je 2-3 roky. U dospělých pacientů jsou posuny často pomalejší. Délka léčby je závislá na závažnosti ortodontické vady, tkáni okolo zubu, věku pacienta, jeho spolupráci, ústní hygieně a dodržování termínů kontrol. Nejčastěji se léčba prodlužuje nedostatečnou ústní hygienou a s tím spojené selhávání adheze zámků.

Kontroly jsou každých 6-8 týdnů. V některých případech jsou častější, podle plánovaných zákroků.

Pojišťovna hradí léčebné úkony v průběhu léčby. Materiál (zámky, oblouky, kroužky atd.) není hrazen ze zdravotního pojištění, hradí jej tedy pacient a cena je závislá na typu zvolených rovnátek.

Některé pojišťovny svým pojištěncům poskytují finanční příspěvek na rovnátka, je však nutné se informovat přímo u své pojišťovny (pro každý rok se podmínky mění).  

Rozdíl je v konstrukci zámku – u rovnátek Damon je drát připevněn k zámku pomocí zavíracích dvířek. Tato rovnátka nedoporučuje v případech, kdy je nutné zavírat mezery (například po extrakci některých zubů). Všechny zámky, které nabízíme jsou stejně kvalitní a neliší se dobou léčby ani dosaženým výsledkem. Zámky proto vybírejte pouze podle vzhledu na zubech.

Ortodontická léčba je specializované ošetření a pro úhradu konzultace přes Vaše zdravotní pojištění je nutné písemné doporučení Vašeho zubního lékaře. Pokud doporučení mít nebudete, musíte si konzultaci uhradit na své náklady dle ceníku.

Léčbu fixním aparátem pouze v jedné čelisti provádíme pouze v raritních případech a vždy záleží na typu vady. Pro stabilní výsledek je nezbytné dosáhnout pravidelné artikulace („aby zuby do sebe zapadaly“). Proto je většinou nezbytné, aby léčba probíhala v obou čelistech současně.

Fixní rovnátka při sportu nijak neomezují. U kontaktních sportů však doporučujeme používat chránič.

Pokud hrajete na dechový nástroj, kde je nátisk na zuby, mohou fixní rovnátka dělat potíže. V těchto případech doporučujeme zvolit foliová rovnátka.

Ano, během léčby je nutné se vyvarovat tvrdých jídel (topinky, tyčky, oříšky). Potraviny jako jablko, mrkev apod. je vhodné před konzumací nakrájet na menší kousky.

Separaci provádíme pouze v případě, kdy nasazujeme kroužky na zuby. Mezi zuby zavedeme separační gumičky na 1-2 dny – gumičky roztlačí zuby od sebe, což nám následně umožní nasadit kroužek na zuby.

Na ortodoncii kontrolujeme pouze funkci rovnátek. Nemáme zde prostor, ani vybavení na kontrolu kazů. Proto je nezbytné stále chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke svému zubnímu lékaři (každých 6 měsíců).

Ano, dokonce to důrazně doporučujeme (1-2x za rok). Pravidelná dentální hygiena zajistí, že zuby rovnáme ve zdravé tkání, což má velký vliv na celkový výsledek i dobu ortodontické léčby.

Nasazení rovnátek vůbec nebolí – je to jako lepení „šperků“ na zuby. V prvních pár dnech mohou být zuby citlivé na kousání (vlivem překrvení okolo zubů) a může dojít k podráždění sliznic tváří (afty a otlaky). Tyto potíže většinou během prvního týdne od nasazení rovnátek úplně odezní.

Fixní rovnátka jsou přichycena na zub pomocí speciálního materiálu, který zub kryje a brání vzniku zubního kazu pod zámkem. Co ovšem může sklovinu poškodit je dlouhodobě nedostatečná ústní hygiena.

Máte jiný dotaz? Napište nám